Schramsberg Vineyards

 Schramsberg

Schramsberg Vineyards 

Vinařství Schramsberg je jedním z vůbec nejstarších vinařství v USA. Bylo založeno již v roce 1862 Jacobem Schramem, který do USA emigroval s rodiči v roce 1842 ve svých pouhých 16 letech. Rodina se v Německu zabývala vinařstvím, Jacob se však vyučil holičem a tímto řemeslem se i dlouhou dobu živil. Přes New York, Karibik a San Francisco se dostal do údolí Napa Valley, kde poznal a také si později vzal svou ženu Annie Christine Weaver, která taktéž pocházela z Německa. V údolí se stále živil holičstvím, ale nakonec zvítězily rodinné kořeny a on za vydělané prostředky pořídil velký kus půdy, na kterém vysázel vinice. Ještě několik let bylo holičství jeho hlavním zdrojem příjmu, než se nechal přesvědčit, že ho uživí i víno. Za pomoci čínských dělníků, které najal, vybodoval rozsáhlé jeskyně, které slouží dodnes ke zrání sektů. Vína z vinařství měla obrovský úspěch na místním i mezinárodním trhu a Jacob se tak stal skutečným průkopníkem moderního vinařství v Kalifornii. V roce 1901 zemřela jeho milovaná Annie a on nadále pokračoval v rozvoji vinařství. Bohužel již v roce 1905 zemřel po krátké nemoci také. Bylo mu ale na tehdejší dobu krásných 79 let.

Další historie vinařství je poněkud smutná. Phyloxera, která poničila vinice a dále rozsáhlá prohibice ve 30. letech úplně zničily vinice a usedlost se využívala pouze jako venkovské sídlo majitelů. Přes několik různých vlastníků vinařství zakoupili Jack a Jamie Davisovi, kteří začali psát moderní historii této legendy.

Zdálo se téměř nemožné vybudovat něco z ruin vinařství Schramsberg. Jack a Jamie však hledali téměř rok a našli přesně to, co hledali - výzvu. V roce 1965 zakoupili ruiny vinařství Schramsberg s cílem vybudovat věhlasné vinařství, které produkuje špičková šumivá vína. Vína, která si budou lidé kupovat pro zvláštní příležitost a pro oslavy s přáteli. Do té doby absolutně zapovězené téma kalifornského vinařství bylo odhaleno. Již v roce 1965, z první sklizně Chardonnay, byl vyroben Blanc de Blancs. První kalifornský sekt z odrůdy Chardonnay  v historii, navíc vyrobený tradiční metodou kvašení v lahvi. Následoval Blanc de Noirs z odrůdy Pinot Noir a dále po několika letech zrání také Reserve, která začala být okamžitě brána jako nejlepší sekt v USA.

Vinařství zažilo obrovskou renesanci, za několik dekád se manželům povedlo udělat z něj největší legendu kalifornského vinařství. Již od roku 1972 a vlády prezidenta Nixona, byly sekty vinařství Schramsberg podávány v Bílém domě při recepcích. Je tak činěno dodnes a Schramsberg si tak drží punc ikony Spojených států amerických. V průběhu let vinařství získalo nespočet ocenění, včetně ocenění za vinařství roku. Dodnes jsou vína vyráběna z absolutním ohledem na kvalitu. Sekty z vinařství Schramsberg také mohou směle konkurovat nejlepším sektům ze Champagne.

Tlačítko přejít