Chateau Montelena

Chateau Montelena logo

Chateau Montelena

Vinařství Chateau Montelena má bohatou tradici, která se začala psát jednoho chladného podzimního rána, kdy si Alfred L. Tubbs poprvé prohlédl půdu, o které si myslel, že je vhodná na výsadbu vinic. Slyšel, že Napa Valley je nejlepším místem pro pěstování hroznů v Kalifornii. Dohoda o nákupu půdy byla uzavřena a v lednu 1882 si podnikatel ze San Francisca pořídil 254 akrů drsné půdy, jen dvě míle severně od Calistogy, na úpatí hory St.Helena.

Trvalo méně než deset let, kdy proměnil sen v realitu. Alfred L. Tubbs nejdříve vysázel vinice a následně postavil zámek. V roce 1886 dováží vinaře, původně narozeného ve Francii. V roce 1896 již byly vinice Chateau Montelena sedmé největší v Napa Valley. S vinařením byl konec ve chvíli, kdy byla uzákoněna prohibice. Po skončení prohibice vinařství dále pokračovalo v produkci vín a prodeji hroznů dalším pěstitelům.

Rodina Tubbs prodala vinařství v roce 1958 do rukou Yorta a Jeanie Frankových, kteří hledali klidné místo pro odpočinek. Zámek je inspiroval k vykopání jezera a provedení terénních úprav tak, aby odrážely půvab čínských zahrad, který znali ze svého domova. Dnes je jezero Jade považováno za jedno z nejkrásnějších míst v Napa Valley.

Další kapitola a velká renesance vinařství Chateau Montelena začíná s příchodem nového vlastníka - Jima Barretta. Jim byl tradičním vinařem z Kalifornie - původem společník v právnické kanceláři - prodal svů podíl, za který koupil vinařství a začal hospodařit. Po počátečních neúspěších se mu podařilo prorazit do světa díky obrovskému úspěchu jeho Chardonnay ve slepé soutěži proti nejlepším francouzským vínům (více můžete najít zde). Od tohoto okamžiku je považováno vinařství za jedno z nejlepších v Kalifornii. Vinařství má špičkový tým odborníků a dnes je vedeno synem Jima, Bo Barrettem.

S moderní historií vinařství se můžete také seznámit ve skvělém snímku Víno roku (v originálu Bottle Shock).

Tlačítko přejít